Поради психолога

Психологічна готовність дитини до школи

Особливі діти

Вчимося захищати себе від насильства

Некеровані діти. Що робити?

Про стрес.

Методичне об'еднання

Школа становлення молодого вчителя

Профорієнтаційний квест з учнями"Усі професії важливі, усі професії потрібні"

Психолого-педагогічний семінар 2016

 Учням
Духовні заповіді Матері Терези


Життя – це можливість, скористайся нею!
Життя – це краса, милуйся нею.
Життя – це мрія, здійсни її.
Життя – це виклик, прийми його.
Життя – це повинність твоя насущна, виконай її.
Життя – це гра, стань гравцем.
Життя – це багатство, не розтрать його.
Життя – це здоров’я, бережи його.
Життя – це кохання, насолоджуйся ним.
Життя – це таємниця, пізнай її до кінця.
Життя – це шанс, не впусти його.
Життя – це король лиха, побори все.
Життя – це пісня, доспівай її до кінця.
Життя – це боротьба, стань борцем.
Життя – це прірва невідомого, ступи в неї, не боячись.
Життя – це трагедія, подолай її.
Життя – це фортуна, шукай цю мить.
Життя таке чудове, не загуби його.
Це твоє життя, борись за нього.
Так, люди не розумні, непослідовні й егоїстичгі.
І все ж люби їх!
Якщо ти робиш добро, люди звинуватять тебе в таємній корисливості і самолюбстві.
І все ж твори добро!
Якщо тебе супроводжує успіх, ти наживаєш уявних і справжніх ворогів.
І все ж будь успішним!
Добро зроблене тобою, завтра ж забудуть.
І все ж твори його!
Щирість та відкритість зроблять тебе уразливим.
І все ж будь щирим і відкритим!
Те, що ти будував роками, може зруйнуватись в одну мить.
І все ж будуй!
Люди потребують допомоги, але вони ж стануть дорікати тобі за неї.
І все ж допомагай людям!
Віддай світу найкраще, що маєш, і натомість одержиш жорстокий удар.
І все ж віддай світу найкраще що в тебе є!

 

Вчителям
Стрес у педагогічній діяльності.

     Щоденна робота педагога є досить великим навантаженням на психіку, пому що весь час перед ним стоять нові і складні завдання без достатнього часу на обмірковування або розрахунку найбільш вдалого рішення. Мабуть тому багато вчителів вважає навчання "стресовим заняттям".
     Саме слово "стрес" прийшло до нас з англійської мови, і в перекладі означає "натиск, тиск, напруга". Проте стрес - це індивідуальна реакція, що може відрізнятися від реакції будь-якої людини. У її основі лежить ставлення людини до певної ситуації, її думки й почуття.
     Стрес не є чимось фатьльним, із ним можна й потрібно боротися. Наведені нижче рекомендації убережуть Вас від впливу стресу, шо руйнує й допоможуть набути впевненості, оптимізму й натхнення. Не всі антистресовані правила поведінки можуть підійти конкретно Вам, однак Ви вправі зробити вибір.
1. Забезпечуйте високий життевий потенціал у здоров'ї, освіті, праці, сім'ї.
2. Навчіться розслаблятися: тілом, диханням, думкою тощо.
3. Відключіться від негативних ситуацій з використанням дихання.
4. Учіться планувати.
5. Намагайтесь завершувати ситуації.
6. Визначайте і приймайте обмеження.
7. Рахуйте Ваші удачі! Щодня хвалити себе по декілька разів, учіться терпіти і вибачати.
8. Зробіть що-небудь для поліпшення зовнішнього вигляду.
     Отже, будьте "позитивною" особистістю.
  Опануйте головне вміння - перетворювати негативні події на позитивні, таким чином ви змусите стрес працювати на Вас, а не проти Вас!
 
Батькам
Посміхайтесь!


Пропонуємо розгадати загадку: »Вона немає ціни. Вона збагачує тих, хто її одержує не збіднюючи тих, хто її дарує. Вона продовжується одну мить, пам’ять же про неї часто зберігається надовго. Немає таких багатих, які могли б прожити без неї і немає таких бідних, які б не стали багатші її милістю. Вона створює щастя в домі, атмосферу доброзичливості у справах і служить паролем для друзів. Разом з цим її не можна купити, випросити, позичити чи вкрасти, бо вона являє собою таку цінність, яка не пренесе ніякої користі, якщо тільки небуде йти від чистого серця». Так що ж це? Звичайно ж, це посмішка!
Тож поговоримо про посмішку… Вчинки красномовніші за слова, а посмішка означає: «Ви мені подобаєтесь. Ви робите мене щасливим. Я радий вас бачити». Я кажу про справжню щиру посмішку – посмішку, сповнену сердечної доброти, що йде з глибини душі, посмішку, яка високо цінується в людських стосунках.
Що можна порадити, якщо ви не відчуваєте бажання посміхатись? Спробуйте змусити себе: якщо ви наодинці, наспівуйте якусь веселу пісеньку, згадуйте приємні хвилини вашого життя, коли ви чудово повеселились у товариша на іменинах, коли ви добре відповідали біля дошки і одержали заслужену п’ятірку, коли вам посміхнулась дівчина, яка вам симпатична, і погодилась піти з вами в кіно… Поводьтеся так, як ніби ви вже щасливі, і це приведе вас до щастя!
Щоразу, коли виходите з дом, наберіть бадьорого вигляду, високо підніміть голову, ніби вона увінчана короною, дихайте на повні груди, «пийте» сонячне світло, вітайте посмішкою ваших друзів. Намагайтесь зосередитися на думці про те, що вам хотілося б здійснити, намалюйтеу своїй уяві образ симпатичної і достойної людини, якою вам хотілося б стати. Підтримуваний вашою думкою, він буде щохвилини перетворювати вас саме в таку особистість!

Посміхайтесь! І люди, зігріті вашою посмішкою, будуть тягнутися до вас!

Посміхайтесь! І ваша посмішка створить щастя у вашому домі, атмосферу доброзичливості в спілкуванні.
Тільки ця посмішка має йти від чистого серця, тоді ви станете багатші з її милості. Адже, якщо ви здатні завжди посміхатися життю, життя завжди посміхатиметься вам!!!

Торгівля людьми

Торгівля людьми – це сукупність таких ознак: вербування, перевезення, передача, продаж, усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі, використання у військових конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалу, використання шантажу, погроз, насильства.

Проблема торгівлі людьми – одне з найганебніших явищ сучасного суспільства – уперше була піднята правозахисниками на початку ХХ століття. У той час особлива увага приділялася жінкам з Великобританії, яких змушували до проституції в країнах континентальної Європи. Так з'явився термін ”біле рабство”, який пізніше поширився на загальне поняття торгівлі людьми.
З тих пір феномен торгівлі людьми піддається постійному аналізу і є предметом багатьох суперечок і дискусій. Однак якщо подивитися на більшість документів, публікацій, виступів з проблеми, то стане очевидно, що часто поняття ”торгівля людьми” обмежується ”торгівлею жінками”. При цьому в більшості випадків мова йде про торгівлю жінками з метою використання в проституції, порнобізнесі, сексуальній сфері тощо. Безумовно, торгівля жінками є складовою частиною злочину ”торгівля людьми”. Однак поняття ”торгівля людьми” є більш широким: об'єктом цього злочину може бути будь-яка особа, незалежно від статі і віку.
 
Українка  з метою працевлаштування поїхала до ОАЕ. Вона подзвонила додому і повідомила, що у неї забрали документи і примушують займатися проституцією. Вона просила допомогти їй повернутися в Україну. Як   їй можна допомогти?
Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда-Україна» безкоштовно допомагає у розшуку безвісті зниклих за кордоном та поверненні на батьківщину потерпілих від торгівлі людьми.
Для того, щоб розпочати розшук та сприяти у поверненні, надішліть, будь ласка, на нашу поштову адресу (03113, Київ, а/с 26, Центр "Ла Страда-Україна") або електронною поштою (info@lastrada.org.ua) такі дані:
• Прізвище, ім'я та по-батькові особи, що розшукується/повертається;
• Місце проживання в Україні
• Дата, мета поїздки за кордон
• Місце перебування за кордоном, а також контактні телефони (якщо є)
• Надішліть останню фотокартку та зазначте, якщо є, особливі прикмети
• Номер та серія закордонного паспорта, ким виданий, до якого терміну дійсний
• Контактна адреса та телефон родичів, які розшукують особу за кордоном
• Прізвище, ім”я, по-батькові та адреса проживання особи, яка звертається про допомогу.
• Вкажіть, коли останній раз телефонувала чи надсилала лист особа, що розшукується. Під час телефонної розмови спробуйте дізнатися, детальну інформацію про місцезнаходження особи (назва міста, вулиці; якщо ця інформація недоступна - що видно із вікон будинку, де знаходиться особа тощо). На основі вище перерахованих даних надсилається запит в МЗС України, посольство України в країні, де перебуває особа, що розшукується, неурядові та міжнародні організації.
 
  Що означає легальне працевлаштування? Як повинен виглядати такий контракт
Легальне працевлаштування (за незначним винятком) можливе лише в тих державах, із якими Уряд України уклав міжурядові договори про трудову діяльність, взаємне працевлаштування громадян та їх соціальний захист з урядами інших країн. На сьогодні такими країнами є: Білорусь, Вірменія, Латвія, Литва, Молдова, Польща, Російська Федерація. Якщо особа збирається працевлаштуватися у вище перерахованих країнах, то необхідно підписати контракт з роботодавцем.
У контракті повинні чітко перераховуватися такі умови працевлаштування: де і за яким фахом Ви будете працювати, скільки годин на добу, розмір зарплатні. Легальне працевлаштування в інших країнах можливе лише для представників рідкісних професій або висококваліфікованих спеціалістів (спортсменів, діячів мистецтва, науковців тощо).
У випадку, коли особа збирається їхати в країну, яка не уклала з Україною договір про працевлаштування, необхідно отримати від роботодавця запрошення, написане на Ваше ім'я.
На основі контракту та запрошення відкривається робоча віза. Тільки робоча віза надає право працювати легально за кордоном.
Перш за все необхідно укласти договір із фірмою про надання посередницьких послуг з працевлаштування за кордоном.
Уважно прочитайте цей договір. Ви маєте чітко зрозуміти та усвідомити, які послуги зобов’язується Вам надати даний посередник, та що буде у випадку, коли він не надасть послуг, передбачених у договорі.
Після того, як Ви підписали договір (контракт) з фірмою Вам запропонують укласти ще один договір (контракт) з роботодавцем.
(Трудова угода) контракт має бути написаний 2 мовами: українською та мовою країни, куди Ви їдете.
У тому випадку, коли Ви не все розумієте з контракту написаного іншою мовою, необхідно його перекласти. Ніколи не ставте підпис, якщо Ви не розумієте значення хоча б декількох слів у контракті.
Контракт не повинен містити речень, які неточно описують роботу і мають розпливчастий сенс (наприклад, особа зобов’язана виконувати інші види робіт).
Важливо, щоб у контракті чітко вказувалися умови працевлаштування, місце роботи, час, зарплатня, мало місце медичне страхування.
Якщо країна, у яку працевлаштовується особа, не має з Україною ніяких договорів про співпрацю, то крім контракту, роботодавець повинен вислати запрошення. Запрошення та контракт нададуть підстави для отримання робочої візи і легального працевлаштування за кордоном.

Міжнародний жіночий правозахисний центр
 «Ла Страда Україна»
Національна "гаряча лінія" з питань запобігання торгівлі людьми 0 800 500 225


 На „гарячій лінії” Центру „Ла Страда - Україна” можна також отримати корисні номери:
•     дипломатичних представництв іноземних держав на території України
•     дипломатичних представництв України на території іноземних держав
•     міжнародних та неурядових організацій України та за кордоном
•    управлінь, відділів боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми в областях
•    Консульського відділу МЗС
•    Центру захисту українських громадян за кордоном при МЗС
•    обласних відділів дільничних інспекторів Які додаткові можливості пропонує Національна „гаряча лінія” з питань запобігання торгівлі людьми? Щосуботи з 10 до 14 години на Національній „гарячій лінії” з питань запобігання торгівлі людьми консультують експерти, які перевіряють фірми, що є посередниками при працевлаштуванні за кордоном та працюють на території України. Спеціалісти Державного центру зайнятості можуть перевірити дійсність ліцензії фірми та повідомити чи надходили на дану фірму скарги.
Поради, які будуть корисними перед поїздкою за кордон:
• Нікому не довіряйте Ваш паспорт. Документи, що засвідчують Вашу особу, завжди повинні знаходитись тільки у Вас.
• Якщо Ви збираєтесь працювати чи навчатись за кордоном, Вам необхідно підписати контракт. Контракт повинен бути написаний зрозумілою Вам мовою, а також містити інформацію про умови (оплата, вихідні дні, робота у святкові дні, медичне страхування), місце та час Вашої майбутньої праці чи навчання.
• Залиште вдома детальну інформацію про своє майбутнє перебування за кордоном з адресою та контактними телефонами, а також копію свого паспорта та контракту. Ми б також рекомендували залишити своє фото та адреси Ваших іноземних друзів. • Дізнайтесь номери телефонів українських посольств та консульських представництв за кордоном та візьміть їх з собою. Якщо Ви опинились у скрутній ситуації або Вам хтось загрожує, звертайтесь до представників своєї країни, які допоможуть Вам. Якщо у країні Вашого перебування немає посольства України – телефонуйте у посольство України в сусідній державі.
• У зарубіжних країнах активно працюють неурядові організації та служби, котрі надають допомогу особам, які опинились у скрутному становищі. Звертайтесь до них у разі необхідності.
• Термін перебування на території іноземної держави вказаний у Вашій візі. Порушення візового режиму унеможливить Ваш наступний виїзд за кордон. Дотримуйтесь правил візового режиму!
• Пам'ятайте, що знання хоча б елементарних слів іноземної мови значно полегшить Ваше перебування за кордоном. Куди, в які організації можна звернутися у разі небезпеки: загрозі власному життю, свободі?
• Перш за все зателефонувати до посольства України або консульського представництва. Якщо у країні перебування немає посольства України – телефонувати у посольство України в сусідній державі.
• Також можна звернутися до неурядових організацій та служб, які надають допомогу жінкам, що потрапили в біду. Їх послуги, наприклад, тимчасовий притулок, допомога в поверненні додому, юридична підтримка та соціальний супровід. Ми маємо телефонну базу і можемо запропонувати Вам телефони посольств, консульств та неурядових організацій.
Що таке система Au Pair?
Згідно з правилами системи, працювати в якості Au Pair (з фр.- „няня”) може особа у віці від 19 до 24 років, що не має сім'ї і дітей. Система передбачає проживання у сім'ї, допомогу по догляду за дітьми і виконання поточних господарських справ (30 годин на тиждень), а також відвідування мовних курсів. Однак, в обов'язки учасника системи не входить турбота про дітей молодше двох років, оскільки в осіб, які влаштовуються в якості Au Pair, як правило, немає достатнього досвіду по догляду за дітьми такого віку. Учасник системи має право на вихідний раз на тиждень.
Документи, необхідні для участі в системі:
• фотографії на документи (кількість і формат за вимогою);
• декілька фотографій, на яких зображені Ви з Вашою сім'єю, з дітьми про яких Ви піклувалися;
• медична довідка, яка вказує наявність хронічних захворювань;
• рекомендаційні листи, характеристики від роботодавця у якого Ви працювали, в яких повинні бути вказані риси Вашої вдачі, відношення до роботи і життя. Обов'язково треба вказати ім'я і адресу людей, які дали характеристику;
• інформація про наявність досвіду по догляду за дітьми, термін і тип вихідного. Характеристику можуть дати батьки дітей, за якими Ви доглядали. Прохання вказати ім'я та адресу людей, які дали характеристику. Якщо Ви працювали у дитячому садку, додайте характеристику з місця роботи;
• копію вашого останнього шкільного свідоцтва (атестата);
• посвідчення про знання мови країни, в яку Ви їдете.
 
Права особи, яка їде в якості Au Pair:
• Ви маєте право на власну кімнату;
• Ви маєте право вживати будь-яку їжу, за бажанням;
• Вам повинні надавати кишенькові гроші;
• Ви маєте право на канікули (два або чотири тижні), якщо Ви перебуваєте в країні протягом року;
• Ви маєте можливість поліпшити знання іноземної мови;
• Ви маєте можливість поміняти сім'ю, якщо виникли конфлікти;
• Ви маєте право на страхування здоров'я від нещасних випадків (тільки в Німеччині);
• Ви маєте право на квитки в громадському транспорті (тільки в Німеччині).
 
Корисна інформація:
• Переконайтесь, що Ваш паспорт дійсний на той термін, який передбачений Вашим контрактом.
• Термін перебування вказаний у Вашій Au Pair-візі.
• Ваш сімейний контракт повинен містити інформацію про медичне страхування, яке діє у Європі. У деяких країнах Ви повинні мати власний медичний страховий поліс.
• Контракт укладається на термін від трьох місяців до одного року.
• Якщо Ви водите машину, потурбуйтеся про міжнародні права водія. Європейські машини, як правило, стандартні у використанні, так що Ви зможете навчитися їх водити.
• Сума Ваших кишенькових грошей буде становити 200 євро на місяць.
• Ви повинні мати певний досвід по догляду за дітьми: робота в таборах, на рятувальних станціях, досвід лідера, вчителя, волонтера і тому подібне. Ви повинні надати рекомендаційні листи, які засвідчують досвід по догляду за дітьми.
• Пам'ятайте, що Ви представляєте свою країну і Ваша поведінка повинна бути гідною. Непомірне вживання алкоголю, ненормативної лексики, яких-небудь наркотичних речовин, є достатніми підставами для негайного звільнення Вас від обов'язків системи Au Pair.
 Законодавча база
Постанова Кабінету Міністрів України про затвердження Державної програми протидії торгівлі людьми на період до 2010 року

Стаття 149. Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини

Гаазька міністерська декларація Європейських рекомендацій щодо ефективних заходів по запобіганню та боротьбі з торгівлею жінками з метою сексуальної експлуатації

Протокол проти незаконного ввозу мігрантів по суші, морю і повітрю, що доповнює Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності

Конвенція ООН проти транснаціональної організованої злочинності

Конвенція Ради Європи про протидію торгівлі людьми

Протокол про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками та дітьми, та покарання за неї, що доповнює Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності

Конвенція про рабство

Конвенція ООН про боротьбу з торгівлею людьми та експлуатацією проституції третіми особами

Додаткова конвенція про скасування рабства, работоргівлі та інститутів і звичаїв подібних до рабства

Наказ Міністерства освіти, науки, молоді та спорту Про організацію інформаційно-профілактичної роботи щодо запобігання торгівлі, експлуатації та жорстокого поводження з дітьми у 2011 році

Закон України "Про протидію торгівлі людьми" 20 вересня 2011

Постанова Кабінету Міністрів України «Про національного координатора у сфері протидії торгівлі людьми» від 18 січня 2012 року № 29

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2015 року» від 21 березня 2012 р. № 350

Наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 827 від 19.07.2012 Про затвердження плану заходів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту щодо запобігання торгівлі людьми на період до 2015 року

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про створення та функціонування Єдиного державного реєстру злочинів торгівлі людьми» від 18 квітня 2012 року № 303

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми» від 23 травня 2012 року № 417

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми» від 25 липня 2012 р. № 660

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми» від 22 серпня 2012 р. № 783

Закон України "Про імміграцію" 7 червня 2001 року

Закон України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22 вересня 2011 року

Велика роль у профілактичній роботі з дітьми щодо запобігання торгівлі людьми та експлуатації і насильства належить закладам освіти. Педагоги, психологи, соціальні працівники повинні вміти захистити дітей, дати їм знання про зазначені негативні явища, навчити їх розпізнавати потенційно небезпечні ситуації, робити правильний вибір у таких ситуаціях.
    10 міфів про торгівлю людьми
 
Багато людей знають про проблему торгівлі людьми - з повідомлень у пресі, соціальної реклами на телебаченні, біл-бордів... Але мало хто усвідомлює її масштаби, а тим більше може припустити, що це станеться саме з ним.
"Українська правда. Життя" з допомогою Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні та Міжнародного жіночого правозахисного центру "Ла Страда-Україна" визначили 10 найпоширеніших міфів стосовно торгівлі людьми.
Людина - це товар за бартер й гроші
За гривню, рубель, долар, євро, єн...
Паразитують люди як ті воші -
Такий собі в суспільстві "мертвий ген".

Катерина Мирончак,
молода поетеса
Міф перший: зі мною такого не станеться
Існує стереотип, що лише малоосвічені люди можуть стати жертвами торговців людьми. "Зі мною такого не станеться", - так зазвичай кажуть студенти, до яких приходять з лекціями фахівці громадських організацій з протидії торгівлі людьми. Більшість з них не усвідомлює того, що саме молоді люди від 18 до 25 років становлять групу ризику, адже саме вони - майбутні випускники коледжів і університетів невдовзі зіткнуться з проблемою працевлаштування, чіпляючись за будь-яку можливість заробити гроші
За статистикою МОМ, 54 % жертв торгівлі людьми мають вищу або неповну вищу освіту.
"П'ять років тому вербувальники працювали відкрито, по великим містам. Вони просто підходили до людей на вулиці і пропонували роботу за кордоном - розповідає координатор Національної гарячої лінії з питань запобігання торгівлі людьми Ірина Огороднійчук. - Зараз вони перебралися в регіони, де не вистачає інформації".
До того ж сучасні работоргівці стали значно винахідливішими і почали використовувати нові способи вербування. Наприклад, нещодавно на телефон гарячої лінії зателефонував чоловік із Луганська і розповів, що деяка організація запрошує дівчат працювати на Ямайку, прикриваючись іменем Міжнародного жіночого правозахисного центру "Ла Страда", який, власне, і координує Національну гарячу лінію...
Загалом у світі від торгівлі людьми потерпає близько 800 тисяч чоловіків, жінок та дітей щороку. Торгівля людьми - це кримінальна індустрія, яка нині займає третє місце за розмахом і швидкістю зростання.
Міф другий: друзі та родичі не можуть виявитися замішаними в торгівлі людьми
Друзі і родичі - це люди, яким найбільше довіряють. Якщо людина не завжди повірить сумнівному оголошенню у місцевій газеті, то вона схильна вірити словам своїх знайомих. Іноді вербувальники і самі не знають, що вони залучені у сферу торгівлі людьми.
Останнім часом сформовано нову стратегію вербування, коли людину, що пропрацювала деякий час на експлуататора, відпускають за умови, що замість себе вона приведе двох-трьох інших "працівників". Залякані жертви повертаються додому і замість того, щоб сповістити правоохоронні органи, проводять своєрідну рекламну кампанію серед своїх друзів та далеких родичів.
 
 
За інформацією МОМ, в Україні 17 % постраждалих були продані в рабство своїми ж друзями, партнерами чи колегами.
Міф третій: потенційні жертви експлуатації знають, що їх може очікувати і готові до цього
Ірина Огороднійчук пригадує випадок, що стався минулого року, коли за телефоном гарячої лінії звернулася молода дівчина.
Її та ще трьох її подруг запрошували танцювати у російському VIP клубі. Уже під час розмови стало зрозуміло, що дівчат запрошують зовсім не танцювати, але як фахівці гарячої лінії не намагалися переконати молоду панянку, вона відмовлялася їм вірити.
Проте номери телефонів російських організацій, що займаються захистом постраждалих від торгівлі людьми, все ж взяла.
Через тиждень зателефонували з російської організації і попросили забрати дівчат. Потрапивши до так званого "VIP клубу", дівчата були змушені займатися проституцією. У них були вилучені всі документи і особисті речі, обмежена їхня свобода.
Дивом одній із них вдалося зателофонувати російській організації і за тиждень дівчат звільнили із сексуального рабства, в яке вони потрапили. По приїзді до Києва, танцівниці були настільки шоковані, що довго не могли наважитися розповісти, що з ними сталося за кордоном.
Така ситуація є поширеною, і рожеві окуляри, через які дивляться на роботу за кордоном, частоперетворюються чорну пов'язку на очах у жертви.
Міф четвертий: робота у сусідній Росії є менш ризиковою, ніж у Туреччині
Росія, в очах багатьох українців, досі є "братньою державою", яку навіть важко вважати "закордоном". Відсутність візового режиму, володіння мовою і нібито заможніше життя російських громадян, підштовхує наших співвітчизників погоджуватися на сумнівні пропозиції.
Тим не менш, Росія зараз - основна країна призначення для українських жертв. На її територію припадає 37% потерпілих (дані МОМ 2007-2008 років).
Друге місце займає сусідня Польща (20%). Щоправда підписання договору про легальне працевлаштування між Україною і Польщею дає надію на зменшення ризику потрапляння до тенет работоргівців, але лише за умови, якщо майбутній працівник ретельно перевіряє діяльність фірми і всі необхідні документи (наприклад, ліцензію, копію дозволу на працевлаштування громадян України, трудовий договір зрозумілою мовою тощо).
На третьому місці - Туреччина.
Міф п'ятий: торгівля людьми обов'язково включає перетин державного кордону
Не обов'язково їхати за кордон, щоб впасти в залежність від експлуататора. За статистикою МОМ, у 2008 році 4% постраждалих від торгівлі людьми потрапили у рабство у межах України.
Найбільше від цієї проблеми страждають діти - одна з найбільш уразливих верств населення. Для того, аби потрапити у неволю, їм не потрібно перетинати кордон - пройдіться лише вулицями вашого міста і зверніть увагу на дітей-жебраків...
А восени минулого року у Чернівецькій області було затримано групу сутенерів, які направляли дівчат до Києва займатися проституцією. Вербувальники ходили по барам і нічним клубам Чернівців, знайомилися з дівчатами і пропонували їмхорошу роботу по догляду за дітьми у Києві, обіцяючи непогані гроші. Найбільшу увагу вони звертали на неповнолітніх дівчат із інтернатів або неблагополучних сімей.
У столиці дівчат селили разом з охоронцем на орендованій квартирі і машиною відвозили до клієнтів, знущаючись за будь-яку провинність, піддаючи дівчат залякуванню і тортурам. Троє із п'яти дівчат, що стали жертвами сексуального рабства, були неповнолітніми.
Міф шостий: у рабство потрапляють лише жінки задля сексуальної експлуатації
За статистичними даними МОМ, з 820 випадків торгівлі людьми у 2008 році, 625 постраждалих особи були жінками, і 195 чоловіками.
24% чоловіків - це досить великий показник, адже чоловіки менш схильні шукати допомоги, ніж жінки: вони вважають себе сильними і здатними захистити себе, тому пункт перший "зі мною такого не станеться" стосується їх у першу чергу.
Багато тих, хто постраждав від сексуальної експлуатації не усвідомлюють себе як жертв злочину і вважають, що їм просто не пощастило із працедавцем!
 
 
Більшість чоловіків була залучена до трудової експлуатації, але траплялися випадки залучення до жебрацтва, сексуальної експлуатації, вербовки військовими в гарячі точки і торгівлі органами.
Олександр зі Львова нелегально виїхав до Іспанії разом з дружиною і працював там на будівництві. Одного разу він упав з драбини і сильно забився.
Звичайно, ніякої страховки у нього не було, а працедавець умив руки. Коли чоловік повернувся зі шпиталю, виявилося, що у Олександра вирізали нирку.
Це ніяк не в'язалося з висновком лікарів про струс мозку і незначну гематому. Винних шукають до цього часу.
Міф сьомий: довести вину і покарати торгівців людьми неможливо
Торгівля людьми - це кримінальний злочин, що в Україні, як і у багатьох країнах світу, карається ув'язненням від 5 до 15 років із конфіскацією майна. А у деяких державах, наприклад США та Канаді, - довічним ув'язненням.
За 2008 рік було порушено 322 кримінальні справи і винесено 83 вироки за статтею 149 "Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини" Кримінального кодексу України.
Серед них є успішні історії покарання злочинів, як історія Дарини. Родичка 15-літньої Дарини (ім'я змінено), мати якої зловживала алкоголем, переконала дівчинку поїхати хатньою робітницею до Туреччини.
У Стамбулі злочинниця передала дівчинку до рук сутенерки, яка, забравши всі документи, тримала Дарину під наглядом. Вона відвозила її до клієнтів, а за спроби втекти чи украсти документи, сутенерка знущалася над нею, била і топила у воді.
Над Дариною зжалився коханець сутенерки і допоміг їй втекти. По приїзді додому, Дарина розповіла все своїй бабусі, і вони разом звернулися у міліцію. Слідство тривало близько чотирьох місяців.
В результаті родичка Дарини була засуджена до 5 років позбавлення волі та виплати  грошової компенсації в розмірі 10 000 гривень, а Дарина була направлена для отримання соціальної допомоги до місцевої громадської організації, яка опікується постраждалими від торгівлі людьми.
Вона отримала реінтеграційну допомогу, включаючи супровід психолога, адвоката, соціального працівника. Нині дівчина працює, отримуючи компенсаційні витрати.
Проте не всі постраждалі від торгівлі людьми такі сміливі, як Дарина. Більшість намагається забути, що з ними сталося, вони бояться або ж морально не витримують затяжного судового процесу.
Так, Світлана (ім'я змінено), повернувшись в 2006 році із турецького полону, спершу хотіла викинути всі неприємні спогади із пам'яті, а потів вирішила, що злочинці мають бути покарані і звернулася в правоохоронні органи.
Справа триває до цього часу, але до суду іще далеко.
"Я втомилася кожного разу дивитися в обличчя цим людям. Я просто боюсь" - розповідає Світлана.
Міф восьмий: торгівля людьми обов'язково включає застосування сили
Трафікери використовують психологічний примус, який може виявитися значно ефективнішим за фізичні розправи.
"Постраждалим обіцяють, що їх випустять після того, як вони відпрацюють "борг", який лише росте. Людина вірить і працює, працює... Або, наприклад, якщо постраждала особа з невеликого села, де всі одне одного знають, експлуататори можуть застосовувати метод залякування: мовляв, якщо ти не зробиш того, що тобі кажуть, ми розвісимо твоє оголене фото по всьому селу", - розповідає Ганна Антонова, співробітник Програми протидії торгівлі людьми МОМ в Україні.
Нині деякі торгівці людьми тримають своїх "працівників" лише до кінця терміну закінчення візи, відправляють додому для її поновлення, а потім, внаслідок залякувань або боргової залежності, змушують їх повертатися. Інколи жертвам приплачують якийсь мізер, через що вони починають відчувати себе причетними.
Моральний тиск, залякування, погрози вчинити шкоду рідним, вилучення документів, використання психотропних речовин складають неповний перелік різноманітних засобів впливу на жертву. А сила застосовується в останню чергу - кажуть фахівці.
Міф дев'ятий: потерпілим від торгівлі людьми ніхто не допомагає
Принаймні тридцять громадських організацій по всій Україні допомагають постраждалим від торгівлі людьми, надаючи медичну, психологічну та юридичну допомогу. В громадських організаціях працюють справді небайдужі люди, жертвам забезпечується конфіденційність і безоплатність послуг.
•    З 2002, за підтримки МОМ, було засновано Медичний Реабілітаційний Центр, а також 5 притулків для постраждалих від торгівлі людьми у регіонах. 91% потерпілих після проходження курсу реінтеграції були працевлаштовані або повернулись до навчання, і лише 2% виїхали за кордон з різних причин.
•    У рамках реінтеграції потерпілих було ініційовано програму навчання мікро-підприємництву, за якою потерпілі отримали можливість започаткувати більше ніж 79 власних підприємств.
•    Національна гаряча лінія надає консультації з питань попередження торгівлі людьми, включаючи допомогу жертвам, інформацію з безпечного працевлаштування за кордоном, перевірку фірм-посередників тощо.
•    Номери гарячої лінії: 8 800 500 22 50 або 8 800 505 50 10 (зі стаціонарного телефона), 527 з мобільного Білайн, Київстар, Лайф, або МТС. Всі дзвінки на ці номери у межах України безкоштовні.
Міф десятий: держава виділяє достатньо  коштів на боротьбу з торгівлею людьми в Україні
На жаль, українська держава не виділяє окремого фінансування на реінтеграцію постраждалих від торгівлі людьми, незважаючи на те, що існує Державна програм проти торгівлі людьми до 2010 року з фінансуванням приблизна у півтора мільйони гривень. Ця сума розрахована на 24 області і Крим терміном на п'ять років і використовується в основному на превентивні заходи.
Допомога постраждалим у такій ситуації стає можливою лише завдяки міжнародним фондам.
Представництво МОМ в Україні оцінює потребу у фінансуванні лише на реінтеграцію потерпілих від торгівлі людьми (не включаючи витрати на попередження торгівлі людьми та кримінальне переслідування злочинців) у сумі від 25 тисяч гривень в рік на кожну область.
Довідка:
"Торгівля людьми" означає найм, перевезення, переміщення, приховування або прийняття осіб, використовуючи погрози або силу чи інші форми примусу, насильницького викрадення, обману, шахрайства, зловживання владою або безпорадним станом або отриманням плати чи вигоди  для досягнення згоди особи, що має владу над іншою, з метою експлуатації. Експлуатація включає в себе як мінімум примушення інших до проституції або інші форми статевої експлуатації, примусову працю чи послуги, рабство та діяльність подібну до рабства, поневолення або видалення внутрішніх органів.
Генеральна Асамблея ООН, 2001 "Протокол про протидію і запобігання торгівлі людьми"
Європе́йський день про́ти торгі́влі людьми́ відзначається щороку 18 жовтня.
Європейський день боротьби з торгівлею людьми був започаткований 18 жовтня 2007 Європейським Парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми, особливо жінками та дітьми, небайдужості громадськості до цього явища та візуалізації проблеми на глобальному рівні.

Година психолога
«Запобігання торгівлі людьми»


Мета: надати учням інформацію про явища торгівлі людьми (дітьми), зовнішні  та внутрішні причини виникнення даної проблеми; про  те, які права  порушуються  в  ситуації  торгівлі  людьми.  Формувати  навички безпечної  поведінки,  спостережливість.
Тип уроку: комбінований.
Дидактичне забезпечення:  мультимедійний проектор, презентація про ПРОТИДІЮ  ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ,  матеріали з Інтернету, текст сценарію для «Форум-театру».
Хід заняття.
 „Кожна людина має право на життя, свободу та особисту  «недоторканість»
                                                                          Загальна декларація прав людини,стаття3
І. Повідомлення теми й мети заходу(1 хв.).
ІІ. Основна частина.
1.    Вступне слово психолога (4 хв.).
У світі процвітає работоргівля… І це не згадка про страшний період рабства у прадавні часи. Серед найголовніших порушень прав людини в сучасному світі актуальним є злочин, який має багато назв – «біле рабство», «торгівля людьми», «контрабанда людьми». За оцінками експертів щорічно 1-2 млн. жінок та дітей стають «живим товаром». Наприкінці ХХ сторіччя з його проявами зіткнулась і Україна.
Наша держава – це країна, з якої, як правило, здійснюється експорт жінок на світові ринки інтимного бізнесу. Ряд експертів одностайно висловлюються про те, що торгівля людьми є однією з галузей кримінального бізнесу, що розвивається найбільш стрімкими темпами у світі; у цій індустрії домінують добре організовані кримінальні синдикати; одержані прибутки йдуть на фінансування інших різновидів злочинної діяльності.

2.Презентація про ПРОТИДІЮ  ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ з коментарем та обговоренням. (15 хв.)
3. «Форум-театр», додаток № 1 (20 хв.)    
ІІІ. Підсумок уроку (5хв. ).
Додаток № 1
Діючі особи:
Головна героїня Ольга
Мати Ольги – Марія Семенівна
Наречений Ольги – Сергій
Друг Сергія та менеджер готелю – Мула
Поліцейський

Ольга приходить додому весела та окрилена. Вона підходить до матері, вітається. Мати в свою чергу, бачить, що донька щось приховує – запитує її про обставини. Ольга обіймає мати та розповідає про свого друга Сергія, з яким вони знайомі майже місяць та який освідчився їй у коханні, запропонував руку та серце. В знак нескінченного кохання  вони їдуть до Єгипту, виліт вже сьогодні. В Єгипті у Сергія друг, який працює менеджером готелю – їм не знадобиться витратити багато грошей на відпочинок. Мати насторожує ця новина. Але тут пролунав дзвінок у двері, Ольга відкрила – то був Сергій. Сергій привітався із жінками,подарував по букету роз та наказав, щоб Ольга не забула паспорт. Ольга та Сергій попрощались із Марією Семенівною, двері зачинились.
    Ольга не вірила своїм очам і своєму щастю! Ось вони вже у готелі Єгипту, де їх зустрічає Мула. Чоловіки відходять від дівчини, про щось спілкуються,а їй запропонували віддати паспорт та оглянути готель. Поки дівчина оглядала готель, Сергію вдалося прослизнути крізь неї та безслідно зникнути. У цей же час до Ольги підходить Мула, хватає її за руку та веде у номер,інструктуючи дівчину про те, що вона його рабиня, Сергій її продав. Ольга не вірить, кличе нареченого, відбивається та вибігає на вулицю. На вулиці Ольга зустрічає поліцейського, розповідає йому про все, що з нею сталося – поліціант обіцяє допомогти, сам відходить та дзвонить Мулі. Довірливу Ольгу «брудний» поліцейський доставив до того ж готелю.

 
Тема: Торгівля людьми – сучасний прояв рабства
Мета: підвищення рівня знань щодо поняття «торгівля людьми», прав та свобод громадян за кордоном, міжнародних документів про боротьбу з торгівлею людьми
Обладнання: відеофільм «Запобігання торгівлі людьми»
Хід роботи
І Організаційна частина
Перевірка наявності учнів та створення відповідного настрою.
ІІ Вступна частина
Учитель
У кожного з вас своя стежка, свій шлях до мети. І щоб із вами не трапилася біда, яка ставить людину в залежність від обставин, ви повинні добре знати – рабство в третьому тисячолітті існує і сучасний прояв його – це торгівля людьми. Обговорення проблеми сучасності допоможе підвищити рівень ваших знань стосовно прав людини, сприятиме вихованню поваги до людської гідності та особистості, почуття патріотизму.
ІІІ Основна частина
Мені хотілося, щоб ви звернули увагу на головні аспекти порушеної проблеми.
Що ж означає визначення «торгівля людьми»?
1 Учень 
«Торгівля людьми» означає вербування, перевезення, передачу, приховування або заволодіння людьми із застосуванням насильства або під загрозою насильства, шляхом викрадення, шахрайства, примусу або зловживання владою чи уразливістю становища або шляхом підкупу у вигляді платежів, щоб отримати згоду особи, яка має контроль над іншою.
Учитель
Із якою метою може здійснюватися торгівля людьми?
2 Учень  
Мета різна. Це примусова праця, примусовий шлюб, насильницьке використання в домашньому господарстві, в промисловому або сільськогосподарському секторах, народження дитини примусово або на замовлення, використання в легальному або нелегальному бізнесі, викрадання людей різного віку для трансплантації органів, дітей – для жебракування або нелегального усиновлення.
Учитель
Чи будуть тотожні терміни «торгівля людьми» і «рабство»?
3 Учень  
Будуть, адже рабство – це насильство, і в понятті «торгівля людьми» насильство над людиною здійснюється.
Учитель
Які ж причини виникнення проблеми торгівлі людьми ви можете назвати?
4 Учень 
Причини можна поділити на дві групи: внутрішні та зовнішні.
Внутрішні:
- Скрутне економічне становище, практично не можливо отримати гідну роботу в Україні. Низький рівень життя, високий рівень безробіття;
- Інформаційні: погана обізнаність українських громадян щодо можливостей працевлаштування та перебування за кордоном, а також наслідки нелегального працевлаштування за кордоном;
- Правові: відсутність правової системи захисту потерпілих, недостатня захищеність українських громадян від торговців живим товаром;
- Психологічні: кризовий етап, у якому знаходяться наші громадяни, призвів до зменшення самозахисту. За принципом «уже гірше не буде люди погоджуються на різні авантюрні пропозиції, навіть не думаючи про наслідки»;
- Домашнє насильство: якщо в родинах немає порозуміння, не склалися стосунки з батьками.
5 Учень  
Я проаналізую зовнішні чинники. Серед цих чинників слід виділити як позитивні, так і негативні. Позитивні:
- Відкриття кордонів та падіння «залізної завіси»;
- Спрощення можливості для українських громадян подорожувати по світу як у пошуках розваг, так і праці.
Негативні:
- Інтернаціоналізація тіньової економіки;
- Зростання різниці між бідними і багатими державами;
- Формування міжнародних кримінальних об’єднань;
- Корумпованість працівників державних органів;
- Лояльне законодавство щодо занять проституцією в багатьох країнах світу.
Учитель
Давайте з’ясуємо, чи змінилася політична карта світу щодо соціального лиха? На які групи можна поділити держави світу?
6 Учень  
Всі держави світу можна поділити на три групи:
- Країни-постачальниці живого товару;
- Країни, через які здійснюється транзит;
- Країни-призначення, куди вивозяться або їдуть люди.
Раніше до країн постачання живого товару відносили Таїланд, Філіппіни, азіатські країни. Зараз це країни колишнього Союзу, і серед них Україна.
Учитель
Відомо, що через скрутне економічне становище в ХХ столітті українці шукали кращої долі за кордоном. Сьогодні українці шукають роботу, змушені себе продавати як дешеву робочу силу. В які ж країни виїжджають наші громадяни на заробітки?
7 Учень  
Зі східних областей України – в сусідню Росію. А із західної України – в Польщу, Угорщину, Словаччину, Чехію, Німеччину, Іспанію, Португалію, Італію , Англію, навіть у країни Африки.
Учитель
Найчастіше жертвами торгівлі людьми стають жінки. В які держави вивозять наших жінок?
8 Учень  
Це ОАЕ, Кіпр, Сирія, Греція, Туреччина, Китай, Канада і навіть Японія.
Учитель
Ось такий невтішний аналіз карти говорить, що надзвичайно прибутковий бізнес живим товаром охопив весь світ. Який демографічний портрет людини, яка потрапила в тенета торговців людьми?
9 Учень  
Як правило, це діти-підлітки, яких викрадають для трансплантації органів або жебракувати. Жінки віком від 18 до 30 років. Чоловіки віком від 25 до 50 років. Внутрішні органи людей різних вікових груп використовують для складних операцій, жінок використовують для експлуатації в господарстві, легальному та нелегальному сексбізнесі.
Учитель
Отже, проблема сучасного рабства стосується як окремих людей, так і всієї держави. Батьків, які поїхали заробляти за кордон, дітей, бо у тих, хто поїхав, є діти, чоловіків, які їдуть за кордон і потрапляють в рабські умови. Справді, це велика проблема держави. Які ж статистичні дані ви знаєте стосовно цієї проблеми?
10 Учень  
Витяг із доповіді уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Статистичні дані по нелегальній міграції та торгівлі людьми в Україні. Кількість трудових мігрантів з України коливається від 2 млн. до 7 млн. осіб. У Росії – 1 млн. українських громадян, а в сезонний пік – 3 млн. українців. Переважна більшість працює нелегально.
- Польща – 300 тис. осіб;
- Італія – 500 тис. осіб;
- Чехія – 200 тис. осіб;
- Португалія – 200 тис. осіб;
- Іспанія – 100 тис. осіб;
- Туреччина – 100 тис. осіб;
- США – 28 тис. осіб.
Реальна цифра – 5 млн. осіб. Якщо взяти до уваги, що в Україні налічується 28 млн. громадян працездатного віку, то кожен 5-й українець працює в іншій державі. Страшно! Жахливо! Неймовірно!
Учитель
Пропоную вам подивитись фільм про жертв, які постраждали від рук трафікерів (торговцями людьми).
ІV Підбиття підсумків
Ви отримали певну інформацію з проблеми, якою розмірковують не тільки журналісти, а й юристи, правозахисники. І вам вибирати: ризикувати чи ні, ставати жертвами работоргівлі чи ні.
І все ж пам’ятаємо народну приказку: «Береженого Бог береже». А на мою думку, не вам шукати примарного щастя там, де воно вас чекає. Шукайте його у власному домі. Кому, як не вам піднімати українську економіку, будувати незалежну державу. І, знаючи закони держави, не втратити людської гідності, зберегти своє життя, здоров’я.
Хотілося б, на згадку вам залишити такі золоті правила.
Золоті правила:
- Нікому не довіряйте ваш паспорт.
- Залиште вдома своїм рідним інформацію про своє перебування за кордоном.
- Не забувайте, знання іноземної мови полегшить вам перебування за кордоном.
- Запам’ятайте: фіктивний шлюб – злочин.
- Переконайтеся, що шлюб, зареєстрований в Україні, буде дійсний за кордоном. Порадьтеся з юристом щодо украдання шлюбного контракту.
- Регулярно телефонуйте додому.
- Переконайтеся, що фірма, яка пропонує роботу, має ліцензію на працевлаштування українських громадян за кордоном.
- По приїзді в країну, де ви будете працювати зареєструйтеся в посольстві України.
- Не забудьте з’ясувати номери телефонів українських посольств, неурядових організацій, які надають допомогу особам, які опинилися у скрутному становищі.